Kolay Kredi Almanın Yolları Nelerdir?

Kolay Kredi Almanın Yolları Nelerdir? Bu yazımızda size bu konu ile ilgili alternatifleri sunmaya çalışacağız. Konut, araç ya da tüketici kredisi çekmek isteyen kişilerin bankalara başvurusunda bazı şartlara sahip olması gerekir. Bu şartların sağlanması banka müşterisinin istediği şekilde kolay kredi çekmesini sağlıyor. Bilindiği üzere Türkiye’de Kredi Kayıt Bürosu (KKB) isminde bir kuruluş bulunuyor. Bu kuruluş bankalarda hesabı bulunan müşterilerin ödeme alışkanlığı ve bankalarla olan ilişkilerini takip ederek herkese bir kredi notu veriyor. Kredi notu 1-1900 arası bir nottur. En riskli grup 0 ile başlar en iyi grup ise 1900’e kadar çıkar. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin iyi bir kredi notuna sahip olmasını istiyor. Çünkü daha önceden bankalarla sorun yaşamış bir kişinin ya da bankalarla hiçbir kredi ürünü ile alakalı çalışmamış olan kişilerin ödeme alışkanlığı olup olmadığını belirlemek zordur.

Bu nedenle kredi notu 1500-1900 aralığında olan kişiler çok kolay bir şekilde kredi çekebilirken 1100-1499 arası olan kişiler az riskli gruba girdiğinden kredilerini onaylatamayabilirler. 1-1099 arasında olanlar ise en riskli ve orta riskli sınıfta olduğundan kredileri onaylanmaz. Burada kredi notu kadar önemli olan bir diğer konu ise banka şubesinin müşterisine yaklaşımıdır. Eğer kredi borçlarının sorunsuz ödeneceği fikri oluşursa banka krediyi onaylayabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise başvuru sahibinin aylık geliridir. Çekilen kredinin aylık taksit tutarının en az 2 katı bir aylık gelire sahip olmakta kredinin onaylanmasını kolaylaştırıyor. Peki, Kolay Kredi Almanın Yolları Nelerdir?

İlginizi Çekebilir  Kredi Çekerken Kefil Gerekiyor Mu? En Fazla Kaç Ay Vade Olur?

Kredi Başvurusu İçin Gerekenler

Kolay Kredi Almanın Yolları Nelerdir?
Kolay Kredi Almanın Yolları Nelerdir?

Kredi için bankalara dijital ortamlardan başvurulabileceği gibi aynı zamanda şubelere giderek de başvuru yapılabilir. Şubelerden kimlik belgesi ve gelir belgesi ile başvuru yapılabilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için öncelikle düşük limitli ya da nakit blokeli bir kredi kartı alınmalıdır. Bu kartın alışverişlerde kullanılması ve borçlarının düzenli olarak ödenmesi zamanla kişinin kredi notunun yükselmesini sağlar.

Gelirin Düşük Olması Durumunda Kredi Onaylanır mı?

Gelir seviyesinin düşük olması durumunda kredinin onaylanması bankanın inisiyatifinde bir durumdur. Lakin yasal aylık gelir-ödeme oranının altında bir gelire sahip olan kişinin kredisi ödeme konusunda risk oluşturacağından onaylanmayabilir.

Facebook Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*