İpotekli Eve Kredi Nasıl Çıkar?

Bankalardan ev kredisi almak isteyenlerin en çok karşılaştıkları zorunluluklardan bir tanesi evin ipotek altına alınmasıdır. Çünkü ev almak için gereken paranın yüksek rakamlar olmasından dolayı banka bir anlamda kendini garantiye almak ister. Garantiye almak için ise ipotek işlemini yaparak krediye konu olan evi bankanın adına ipotek eder. Herhangi bir ödeme sorunu veya başka bir durum yaşanması halinde ise bankanın bu evi satma ve verdiği krediyi geri alma şansı olur. Ev kredisi alan ve evini ipotek ettiren birinin daha sonra yeniden kredi çekmesi gerekebilir. Bu durumda ipotekli eve kredi nasıl çıkar? sorusunun cevabı aranmaya başlanır.

Birinci ve İkinci Derece İpotek

İpotekli Eve Kredi Nasıl Çıkar
İpotekli Eve Kredi Nasıl Çıkar

Bankaların ilk kez ev alan birisine uyguladıkları ipotek birinci derecede ipotek olarak adlandırılır. bu ipotek işlemi için ilk kez bir mal varlığının üzerine ipotek koyulması gerekir. Normal şartlarda bankanın ipotek işlemi yapmasından sonra bir kez daha ikinci dereceden ipotek koyma hakkı vardır. Farklı bir banka aracılığı ile yeniden ev üzerinden kredi alınması durumunda ikinci dereceden ipotek durumu söz konusu olur. Bunun onaylanması ve mümkün olması ise tamamen bankanın nezdinde olan bir olaydır.

Nasıl Kredi Alınır?

Yeni bir bankaya giderek eviniz üzerinden kredi almak istediğinizi söylediğinizde evinizin ne oranda borcu kaldığı kontrol edilir. Ardından krediniz onaylandığında ikinci dereceden ipotek aynı ev üzerinden işlemle gerçekleştirilir. Bunun sonucunda iki banka arasında anlaşmaya varır. Ardından bankanın yaptığı işlem diğer banka ile ödemeler sonucunda ortadan kaldırılır. Banka ilk ipoteği kaldırmış ve yerine ikinci ipotek işlemini yapmışken durum değişir. İkinci ipotek birinci ipotek olarak işleme alınır. Sonrasında ise kredinizi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Banka Harici Nereden Kredi Alabilirsiniz?

Her Banka Yapar Mı?

Bu işlemin tamamen bankanın onayına kalmış bir durum olduğu unutulmamalıdır. Banka bu işlemler ile uğraşmak istemediğinde sadece olmayacağını söyleyerek işlemi yapmaz. Ama onay ve diğer süreçler ile uğraşmak istediğinde onay alınması için yukarıda bahsedilen yolu deneyebilir. Bankanız ile olan ilişkinize bağlı olarak mümkün olan bir durum olduğunu söylemek doğru olur.

Facebook sayfamızı takip edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*