Bankamatikten Döviz Bozdurulur mu?

Bankaların verdikleri hizmetlerin çok fazla olmasından dolayı ATM işlemleri de her geçen gün daha da fazla işlevsel hale gelmeye başlamıştır. Döviz işlemlerini her an banka şubelerinden yapmanız mümkündür. Bankalar kapalı olduğunda ise döviz bürosu ile uğraşmak istemeyen kişilerin yapması gereken durum yine ATM üzerinden işlem yapmak olmalıdır. Bankamatikten döviz bozdurulur mu? Sorusunun cevabını kesin olarak vermek ise bir kaç noktaya bağlıdır. Hangi banka ile işlem yapıldığı veya hangi tür bir dövizin bozdurulmasının gerektiği gibi etmenler sorunun cevabını etkileyecektir. Bundan dolayı döviz işlemlerinizi ATM üzerinden yapmaya karar vermeden önce bu konuda bilgi sahibi olmak kolaylık anlamına gelecektir.

Faturaya Kredi

Hangi Bankalar Yapar?

ATM üzerinden döviz bozdurulması işlemi uzun zamandır bankaların verdikleri hizmetlerden bir tanesidir. Ama tüm bankalar için geçerli olduğunu söylemek doğru olmaz. Bankaların döviz bozdurulmasına onay vermesi için bir takım yeni özellikleri olan ATM olanakları ile çalışması gerekir. Bu nedenler ve bankaların güvenlik endişesi gibi etmenlerden dolayı ATM üzerinden döviz bozdurma işlemlerine sadece belirli bankaların izin verdiğini söylemek doğru olur. Bu bankalar Ziraat, Garanti, Finansbank gibi bankalardır. Bunu anlamak için ise bankanın ATM’si üzerinde yazı veya uyarı görmeniz gerekir.

Bilinmesi Gerekenler

Bankalardan işlem yapılması için ATM üzerinde bu işlemin yapıldığına dair uyarı olması istenir. Bundan dolayı dikkat edilmelidir. Ayrıca bankalardan belli başlı dövizler haricinde bozdurma işlemi yapılmaz. Sadece dolar ve Euro işlemleri yapılır. Bu nedenle her para birimi için işlem yapıldığını söylemek de doğru olmayacaktır. Döviz bozdurulmasını daha güvenli hale getirmek için ise bazı sınırlamalar vardır. Bu sınırlamalar 1500-2000 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam üzerinde bozdurma işlemi yapılmasına onay verilmez. ATM bilgi menüsü de bu konuda sizi uyaracaktır.

İlginizi Çekebilir  Ev Kredisi Nasıl Alınır?
Bankamatikten Döviz Bozdurulur mu?
Bankamatikten Döviz Bozdurulur mu?

Hangisi Avantajlıdır?

Bankaların döviz bozdurma işlemleri için verdikleri rakam ile döviz bürolarının verdikleri serbest piyasa rakamları her zaman birbirinden farklı olabilir. Bu konuda kesin konuşulması zordur. Bundan dolayı bankanın ve büronun verdiği rakamı karşılaştırmak ve buna göre karar vermek önerilir.

Facebook sayfamızı takip edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*