Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır

Kredi kartı, son yıllarda kullanımı sürekli artan bir bankacılık ürünüdür. Hem internetten hem mağaza, market gibi fiziki alışveriş mekanlarından kredi kartı ile alışveriş yapılabilir. Bu nedenle kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kredi kartı, müşterinin kredi notunu etkileyen bir kıstastır. Bazen müşterilerin gelir durumları değiştiği için ödeme planlarında da değişiklik gözlenebilir. Bu durumda şu soru önem arz eder: kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme nasıl yapılır?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Ne Demektir

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi

Kredi kartı aracılığı ile yapılan alışverişler 1 ay boyunca hesaplanır ve ayın belirli bir günü, o ay yapılan tüm harcamaların toplam tutarı müşteriye bildirilir. Bu tarihe hesap kesim tarihi adı verilir. Banka kredi kartı ile yapılan bu harcamaların hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içinde ödenmesini talep eder. Ödenmemesi durumunda müşterinin kredi notu düşürülür.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Ve Kredi Notu

Kredi notunu etkileyen en önemli maddelerden birisi; kredi kartı ödemeleridir. Hesap kesim tarihinden itibaren, son ödeme tarihine kadar, ödemesi yapılmayan kredi kartı sahiplerinin kredi notu düşer. Kredi notu düşen müşteri ise bankalardan kredi almakta zorlanır. Çünkü bankaların, müşterilerine kredi verirken dikkat ettiği unsurların başında kredi notu gelmektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir

Kart hesap kesim tarihi her müşterinin istediği tarihe göre ayarlanabilir. Bu ayarlamayı banka yapar. Ancak tarihin ne zaman olacağına müşteri karar verir. Müşteriler genel olarak maaş aldıkları zaman aralıklarını tercih ederler. Ancak bazen müşterinin gelir durumunda değişiklikler olabilir. O zaman kredi kartı ödemelerinin gecikmesi gündeme gelebilir. Bu gecikmemenin yaşanmaması için kredi kartı hesap kesim tarihinin değiştirilmesi müşteri menfaatine olacaktır. Bunun için müşterisi olunan banka şubesine gidilebilir. Şubeye gitmeye zamanı olmayan kişiler aynı bankanın internet bankacılığından kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirebilir. Bankaların internet bankacılığı şubelerinde bulunan kredi kartı işlemleri sekmesinden bu işlemi yapmak oldukça kolaydır. İnternet bankacılığı kullanmayan müşteriler ise telefon bankacılığından ilgili işlemi yapabilir. Bu şekilde müşteriye uygun bir hesap kesim tarihi belirlenir.

İlginizi Çekebilir  Faturalı Hatlara Kredi Almanın Yolları

Facebook sayfamızı takip edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*