Altın Hesabı Açılırken Hangi Banka Tercih Edilmeli?

Birikim yapmak ve elinde ki parayı değerlendirmek için şimdilerde herkesin sorduğu bir sorudur Altın Hesabı Açılırken Hangi Banka Tercih Edilmeli? Bu durum kişinin elinde ki nakit paranın miktarına bu miktardan yapmak istediği kazanca ve tabi ki de bankaların sunduğu seçeneklere göre değişir. Altın biriminde oluşan değişim tüm kurumları etkilese bile bankalar oluşan krizi fırsata çevirmede ya da yatırımcının kazanması amacı ile sundukları seçenekler ile yatırımcıyı kendine çekebilmektedir.

Faturaya Kredi

Altın Hesabı Nedir?

Bankalarda bulunan normal vadeli vadesiz hesapların bir değişiği. Adı altın hesabı diye geçer ve hemen hemen her bankada vadesiz hesapta olduğu gibi istediğiniz anda istediğiniz miktarda para yatırıp çekilebilir.

Tabi ki istediğiniz her an ise yatırıla paranın altın değerinde ki karşılığını öğrenilebilir. Altın yükseldiği sıra da parayı geri almanız ise yatırımcıya büyük kazançlar elde ettirmektedir. Altın hesabı açtırmak için sadece para kullanmanız gerekli değildir. Altın hesabını; ziynet eşyası, platin, gümüş, cumhuriyet ve çeyrek altın gibi işlenmiş altınlarla da açılabilmektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı için hesap açtırılan banka da bir altın eksperinin bulunması gerekir. Maalesef altın eksperleri her mesai saatinde bankada bulunmuyorlar. Bunun takibi ise bankaların verdiği ilanlar ya da internet üzerinden verilen tarihlerle yapılabilir.

Altın Hesabı Açılırken Hangi Banka Tercih Edilmeli?
Altın Hesabı Açılırken Hangi Banka Tercih Edilmeli?

O tarihte yatırım yapmak isteyen kişiler tüm ziynet eşyası ile bankaya müracaat edebilir. Bu müracaat sırasında altın eksperleri yatırımcıda bulunan eşyaların değeri belirlenir ve karşılığı kadar altın hesabı oluşturulur. Ayrıca Altın hesabı açan bankalar bu hesaplar için belirli dönemlerde faiz imkanları da sunuyor.

İlginizi Çekebilir  Sodexo Paraya Nasıl Çevrilir?

Altın Hesabının Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Altın hesabı oluşturan yatırımcılar yastık altı birikimden çıkıp tamamen tasarrufa yönleniyor. Altınları bankada gram ve ayar cinsinden saklama imkânı buluyor. Ayrıca ayar kaybı, çalınma ve yıpranma gibi olumsuzluklara karşı da önlem alınıyor. Hesabın en büyük dezavantajı ise altın piyasasında görülen yüksek dalgalanmalar. Bu dalgalanma yatırımcılar altın bozdurmak istediğinde alış ve satış arasında ciddi farklar ödüyor.

Altın Hesabı Açılırken Tercih Edilmesi Gereken Bankalar Hangileridir?

Altın hesabında en avantajlı bankayı seçerken; altın hesabının birikimle birlikte olmasına, işletim ücretinin olmamasına ve alış-satış rakamları arasında ki farkın az olmasına dikkat edilmelidir. Peki, bu bankalar sırasıyla hangileridir.

  • Kuveyt Türk
  • En Para (QNB Finansbank kuruluşu)
  • Garanti BBVA Altın Hesabı
  • Türkiye İş Bankası
  • Ziraat

Bu bankaların altın hesapları, hem verdikleri faiz hem de alış ve satış arasında ki fark açısından diğer bankalara göre daha fazla kazanç sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*