Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Mutlu bir yuva kurmanın ilk adımı olan evlilik için gerekli maddi desteği evlilik kredisi veren bankalar sayesinde alabilirsiniz. Özellikle yuva kuracaklar için uygun vadeli ve düşük faiz oranları kredi çeşitleri ile özel ya da kamu bankaları ile irtibata geçerek üzerinizdeki yükü biraz olsun hafifletebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında evlilik kredisini ihtiyaç kredisi olarak nitelendirebiliriz ancak aralarında farklar olabildiği gibi evlilik kredisi aslında ihtiyaç kredisinin alt dalları arasında yer alır.

Aralarındaki Fark Nedir?

Evlilik kredisi veren bankalar arasında sınırlandırma yapabiliriz aslında, yani bankanın inisiyatifine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Nedir bu farklar;

  • Öncelikli olarak farkı şöyle nitelendirebiliriz hiçbir gelir belgesine ihtiyaç duyulmaz,
  • Bunun haricinde ise kefil ya da başkaca şartlar aranmaz,
  • Ancak kredi miktarı düşük meblağlar olsa bile bir mülkün ipoteğine ihtiyaç duyulur,

Bazı resmi kurumlarda kendi bütçeleri dâhilinde evlenmek üzere olan gençlere destek amaçlı kredi kullandırabilmektedir.

Faturaya Kredi

Hangi Bankalar Evlilik Kredisi Verir?

Evlilik kredisi veren bankalar arasında büyük ve temel bankalar yer alır aslında, İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası BBVA ve tabi ki Ziraat Bankası olarak listelendirebiliriz. Ayrıca Ziraat Bankasının başkaca bir artısı daha bulunmaktadır, çeyiz hesabı diye bir kavramdan bahsediyoruz elbette. Bu hesapta yapılan birikimlerin haricinde devlet desteği de alabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Öncelikli olarak 27 yaşını geçmemiş olmak gerekir ve bu yaşta ilk kez evleniyor olmanız gerekir. Devlet bu hesap içerisinde 3 yıl süre ile 15000 TL ye kadar para biriktiren ve evlenme ihtiyacı ile kullanılmak istenen hesaba ayrıca 5000 TL destek olarak verebilmektedir. Kısacası hesabı açtırdığınız tarihte 24 yaşında olmanız ve en geç 27 yaşınızda evleniyor olmanız gerekir. Bu avantajı da genç çiftlere sadece Ziraat bankası sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Hangi Banka Daha Karlı?

Evlilik kredisi veren bankalar arasında şartları ve tabi ki ihtiyaçları en kolay koşulla karşılayabilen banka elbette en karlısıdır ancak yine de değerlendirmeleri çekilecek meblağ üzerinden nitelendirmekte fayda var. Örneğin 10000 TL gibi rakamlarda ön sırada %1,15 oranla İş Bankası öndedir, ancak tutar yükseldikçe ve vade uzadıkça uzun vadeli faiz oranlarını da göz önüne alınması şarttır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*