Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde hayvancılık sektörünün mevcut durumdan daha da iyi bir konuma getirilmesinde devlet destekleri bulunmaktadır. Bu destekler başta hayvancılık faaliyeti gösteren kişilerin hayvancılık işini daha kolay yapmasına mevcut faaliyetini geliştirmesine büyük bir destek sunmaktadır. Devletin bu sektöre ilişkin olarak sunmuş olduğu en iyi finansman desteği geri ödemesiz hayvancılık kredisidir. Devletin sunmuş olduğu bu kredinin mantıksal olarak bankalardan alınan kredi ürünlerinden hiçbir farkı olmamasına karşın, kredi tutarının talep edene hibe edilmesi yani karşılıksız olarak verilmesi banka kredilerinden ayıran en önemli noktadır. Peki, Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi nasıl alınır?

Geri Ödemesiz Krediler Hangi Hayvancılık Sektörlerine Verilir?

Günüz koşullarında hayvancılık sektörü farklı dağılımlar sergilemektedir. Dolaysıyla her bir hayvancılık kolu kendine göre faaliyet düzeni bulunmaktadır. Bu nedenle hayvancılığın herhangi bir kolunda faaliyet gösteren üreticilerin tamamı kendi faaliyet koluna devlet destekli geri ödemesiz kredinin kendilerine verilip verilmeyeceğini merak etmektedir. Devletin kredi vermiş olduğu hayvancılık kolları:

  • Büyükbaş
  • Küçükbaş
  • Kümes Hayvancılığı
  • Arıcılık
Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi
Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Sayılabilir. Bu hayvancılık kollarından herhangi birinde faaliyet gösteren üretici yetkili yerlere müraacat ederek geri ödemesiz krediyi kullanabilirler.

Geri Ödemesiz Kredi İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Geri ödemesiz hayvancılık kredisine başvurmak isteyen birçok çiftçi nereye başvuracağını bilmemektedir. Durum böyle olunca da hayvancılık kredisi alabilecek kişilerin mağduriyet yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Borsadan Kazançlı Nasıl Çıkılır?

Devletin sunmuş olduğu hayvancılık kredisi için en yakın Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Müracaatla beraber kurum başvuru yapandan gerekli belgeleri talep ederek başvurusunu tamamlar. Böylelikle hayvancılık kredisinden yararlanılmış olunur.

Hayvancılık Kredisi Tutarları Her Hayvancılık Kolu İçin Aynı mı?

Bu sorunun cevabı elbette ki hayırdır. Çünkü her hayvancılık kolunda beslenen hayvan türüne, adedine, cinsine, besleme koşullarına farklıdır. Bu nedenle her hayvancılık kolu için verilecek kredi tutarı değişiklik gösterecektir. Örneğin İnek yetiştiriciliği yapan bir çiftçi ile tavuk yetiştiriciliği yapan bir çiftçinin alacağı geri ödemesiz kredi tutarı doğal olarak değişkenlik gösterecektir. Devlet tarafından hibe verilen kredi miktarı değişikliği hayvan türünün yanında cinsin, adedine tesisin kurulum maliyetine göre değişmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*