Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Nasıl Yapılır?

İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak için kredi kartlarına önce şifre özelliği geldi daha sonra da temassız ödeme özelliği. Kredi kartlarında şifre zorunlu fakat temassız ödeme işlemi isteğe bağlı. Bu özelliği istemeyen müşteriler temassız ödeme özelliğini kapattırabilir. Peki kredi kartı temassız ödeme kapatma nasıl yapılır?

Kredi Kartı Temassız Özelliği Ne Demek?

Kredi kartlarına şifre özelliği gelmeden önce kredi kartı kullanımında kimlik gösterme zorunluluğu vardı. Kredi kartlarına şifre özelliği geldiği andan itibaren bu zorunluluk ortadan kalktı. Kartlara şifre özelliği gelmesi ile kimlik gösterme külfeti, temassız ödeme özelliğinin gelmesi ile ufak tutarlı işlemlerde şifre girme külfeti insanlar için ortadan kalkmıştır.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Limiti Ne Kadar?

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma
Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Nasıl Yapılır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından ilk başta 90TL olarak belirlenen limit günden güne temassız ödeme özelliğini kullanan kullanıcıların artması ile 1 Ağustos 2019 tarihinde günlük 120TL’ye yükseltilmiştir.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nasıl Kullanılır?

Yeni alınan kredi kartlarında ilk işlemin tutar fark etmeksizin mutlaka şifre kullanılarak yapılması gerekir. Şifre kullanarak yapılan ilk işlemden sonra ödeme işleminden sonra 120TL ve altı işlemleri temassız ödeme özelliği ile yapabilirsiniz.

Bu işlemi temassız özelliği bulunan kredi kartları ile temassız özelliği bulunan POS makinalarında gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için işlem esnasında temassız ödeme yapmak istediğinizi söylemeniz ve ödeme sırası geldiğinde kartı POS cihazının üzerine koymanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir  İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Faturaya Kredi

Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kredi kartınızın temassız ödeme özelliğini kullanmak istemiyor ve kapattırmayı düşünüyorsanız bu işlemi banka şubelerinden veya bankaların çağrı merkezlerinden gerçekleştirebilirsiniz. Temassız ödeme özelliği olan bir kart aldığınızda bu özelliği kapattırabilirsiniz. Fakat temassız ödeme özelliği olmayan bir kart aldığınızda bu kart üzerinden temassız ödeme özelliğini açtıramazsınız.

Kredi Kartı ile Temassız Ödeme İşlemlerinde Puan ve Taksitlendirme Süreci Nasıl Olur?

Puan özellikli kredi kartı kullanıyor iseniz harcamanızı temassız ödeme ile yaptığınızda puan kazanmaya devam edersiniz. Fakat mevcut puanlar temassız ödeme esnasında kullanılamaz ve temassız ödeme ile yapılan alışverişler taksitlendirilemez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*