Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Yapılan kredi başvurularında bankalar yönünden istenen ve çeşitli isimlerin altında alınmış olan kredi dosya masrafları adına geri alma durumu açıldığından kredi dosya masrafları nasıl geri alınır açıklayalım. Tabii ki bu durumun gerçekleşmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekecek.

İade Talebi Olumlu Şekilde Sonuçlanabilir mi?

Kredi işlemi adına alınmış olunan masrafların yasal bir dayanağı neredeyse bulunmuyor. Son zamanda birçok banka uygulamaları oldukça abartılarak ipoteklerin kaldırma işlemleri SMS gönderimleri ve bazı durumda bile müşterilerinden çeşitli ücret talebinde bulunuyorlardı. Bu nedenle daha sonra kanuni düzenlemeler oluştu.

Durum böyle olunca tüm bankaların kredi işlemlerinde almış olduğu birçok ücret yeni yasa gereğince usulsüz olarak görüldü. Bankalar eğer sizlerden kredi işlemiş için böyle masraflar aldıysa büyük ihtimalle talebiniz olumlu şekilde size dönecektir.

Faturaya Kredi

Her Kredi İçin Ayrı Başvuru Yapılmalı

Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?
Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Tüketiciler hakem heyetlerine giderek bankaların almış olduğu kredi dosya masraflarını geri alma başvurularını gerçekleştirmeyi isteyen tüketiciler içlerinde bir banka yoluyla birden fazla olan kredi başvurularında bulunup alan tüketiciler, bu alınmış olan kredilerin hepsinin masraflarını gerdi döndürmek adına ayrı başvuruda bulunmalı.

Her Başvuruya Ayrı Kararlar Çıkıyor

Bir banka içerisinden birden çok kredi çeken bir kişi, bu çekilen krediler için ayrı olarak başvurularda bulunup kararlarını da ayrı verilmesini beklemeli. Bütün kredi dosya masrafı başvurusu için sadece bir kara çıkmayacak.

İlginizi Çekebilir  Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Dosya Masrafı, İpotek ve Yapılandırma Ücreti Adına Bir Başvuru

Aynı bankadan bir yalnızca bir kredi başvurusuyla kredi alanlar almış olanlarsa dosya masrafı ve yapılandırma ücreti gibi ayrı konularda bulunan şikâyetler adına tek başvuru yeterli olur. Tüketici haklarının korunması için yeni kanundan önce yapılan başvurularda görevsizlik kararı verilerek vakit kayıplarının önü kapatılacak.

Başvurulması Gereken Hakem Heyeti

Başvurulması gereken hakem heyetleri uyuşmazlık fiyatına göre değişiyor.

  • 2000 TL altındaki uyuşmazlıklar için ilçe hakem heyeti.
  • 3000 TL ve üzerinde bulunan uyuşmazlıklar için de il hakem heyetleri yetkili olacak.

Böylece doğru şekilde adımlar atılmalıdır.

Masraf Sorumlulukları

Bu tip başvurulardan masraf sebebiyle caymanın önünü kesmek için söz konusu olan şikâyetlerin bütününde satıcı ya da sağlayıcı firmalar masraflardan sorumlu olarak tutulacak.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*