Kredi Erteleme Faizi Nedir?

Kredi erteleme faizi nedir? Sorusuna cevap isterken ülkemizin ekonomik şartları tüketicileri her geçen zaman nakit ihtiyacıyla karşı karşıya kalmaktadır. Acil nakit ihtiyacı denildiğinde de banka ve ya finansal şirketlerin biz tüketicilere verdikleri kredi hizmetleri ilk aklımıza gelen şekil olmaktadır. Sıkça artmış olan kredi ihtiyaçları ve de tüketicilerin kredi kullanımında teşvik edilmesi gibi birçok amaç için bankalar bazı zamanlar kredi çeşitlerini vade artırma ve taksit erteleme gibi bazı özellikler ile tüketicilere sunar.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Erteleme istenen kredi, banka ya da finans kurumları için kredilerin ilk taksitinin ödeme yapılması istenen tarihten daha ileri bir tarihe götürülmesi sonucu kredi vadesi için değişiklik yapılmasıdır. Kredi çekildiğinde kredinin ilk taksit ödemesi sonucu kredinin çekildiği zamandan bir ay sonra başlar.

Fakat kredi çeken insanın istek, talep ya da ihtiyacı doğrultusunda kredi veren yetkili kurumlar taksit zamanlarını erteleyebilir. Bir başka söyleyişle ertelemeli kredi, başlangıç taksit ödemesinin en çok 3 ay ertelenebilecek kredi ürünleridir.

Ertelenebilen Kredi Vadeleri Nasıl Uygulanmaktadır?

Kredi Erteleme Faizi Nedir?
Kredi Erteleme Faizi Nedir?

Bankacılık Düzenleme ve de Denetleme Kurumu’nun uyguladığı yönetmelik gereğince kredi vadesi ihtiyaç kredileri için ve taşıt kredileri için en çok 48 ay olarak belirlenmiş. Ertelemeli krediler için, 3 aylık erteleme döneminde ödeme yapılmış gibi sayılacağı için ihtiyaç kredileri ve de taşıt kredileri yerine vade 45 aya kadar yükseltilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Turkcell Kredi

Faturaya Kredi

Ertelemeli Kredi Ürün Seçenekleri Nelerdir?

Ertelemeli kredi vadelerinin nasıl uygulandığı ile ilgili yazıda da belirtildiği gibi ihtiyaç kredisi ve de taşıt kredilerine ertelemeli kredi uygulamalarından bahsettik.

Ertelemeli kredilerde kullanılan kredi çeşitleri şunlardır;

  • İhtiyaç kredisi
  • Taşıt kredisi
  • Konut kredisi

Bu üç seçeneğin yanı sıra kredi firmalarınca anapara ertelemeli olan başka bir çok kredi çeşidi bulunmaktadır. Ancak en çok kullanılan kredi çeşitleri bunlardır. Anapara ertelemeli olan bazı konut kredileri, ihtiyaç ve de taşıt kredileri arasında farklı olarak insanların özelinde verilen bir kredi ürünüdür. Genel olarak bu ürünler klasik artmakta olan bu taksitli konut kredilerinin, insanlara göre özelleştirilmiş halidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*