Kredi Çıkmıyorsa Yapmanız Gerekenler

Gelir durumu yetersiz olan ya da kredi sicili kötü olan kişiler, bankalardan kredi çekmek konusunda oldukça zorlanır, bu noktada kredi çıkmıyorsa yapmanız gerekenler  nelerdir diye soran kişiler için bazı yollardan bahsedilebilir. Öncelikle kredi sicili bozuk olan kişiler, kısa süre içerisinde sicilini düzeltmeye yönelik eylemler yapabilir. Bunun yanı sıra üzerine kayıtlı bir mülk olan kişiler ise, rehinli kredileri deneme yoluna gidebilir. Bu yöntemleri denemek istemeyen kişiler ise kredi çekme konusunda banka dışındaki kurumları deneyebilir.

Kredi Çıkmıyorsa Yapmanız Gerekenler?

Kredi Çıkmıyorsa Yapmanız Gerekenler
Kredi Çıkmıyorsa Yapmanız Gerekenler

Daha öncelerden bankalarla çeşitli sorunlar yaşayan ve borçlarını ödemekte zorlanan kişilerin kredi sicili oldukça kötü olacaktır. Kredi notunun düşük olması, kara listede olunması ya da bankalardan kırmızı kalem yenmesi; kredi sicilindeki en büyük bozukluklardır. Bu aşamada kredi çıkmıyorsa ne yapmalıyım diyen kişiler öncelikli olarak bankalara olan tüm borçları sıfırlama yöntemini denemelidir. Sonrasında kredi notunu tekrardan yükseltmek için düşük limitli kredi kartlarına ya da kredilere başvurabilirsiniz. Bu ürünlerin geri ödemesini düzenli şekilde yaparak belirli bir sürede kredi notunu yükseltebilirsiniz.

İpotekli Kredi Başvurusu

Gelir durumu veya kredi sicili kötü olan kişiler, geri ödeme konusunda güvensiz görüldüğü için kredi alamaz. Bu noktada ipotekli kredi başvurusu yaparak kredi kullanabilirsiniz. Zira bu başvuru türünde, üzerinize kayıtlı olan bir malı bankaya rehin bırakırsınız. Burada borç ödenmese bile, bankalar ilgili rehin bırakılan malı satarak kredinini toplam tutarını tahsil eder. Yani bankanın, borcunu geri alamama riski ortadan kalkar. Bu bakımdan ev, arsa ya da dükkan gibi malları bankaya rehin bırakarak kredileri rahatça çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Faturanızın Kredi Çekmesi

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Tüm yolları deneyerek bankalardan kredi çekemeyen kişilerin ilk başvuracağı yer, faktöring firmaları oluyor. BDDK lisansıyla hizmet veren faktöring firmalarına başvurarak senetle kredi çekebilirsiniz. Bu firmalar genel olarak gelir ve kredi sicili gibi noktalara, bankalar kadar dikkat etmiyor. Ancak elbette başvuracağınız faktöring firmasının yasal olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra günümüz ekonomik dünyası içerisinde kuyumcular ve birçok esnaf, senet karşılığı kredi kullandırabiliyor.

Facebook sayfamızı takip edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*