Hangi Kredi Sizin İçin Uygundur?

Bankaların tüketicilere yönelik sunduğu kredi ürünlerindeki farklılık hangi kredi sizin için uygundur? Sorusuna cevap vermeyi gerektirmektedir. Kredinin tüketiciye uygunluğu birçok farklı duruma göre değişmektedir. Bu durumların her biri tüketicinin kullanacağı kredi ürünün tüm detaylarını en iyi şekilde analiz ederek ortaya çıkar. Bu nedenle kredi uygunluğuna etki eden faktörlerin tüketici tarafından bilinmesi gerekir. Kredinin bir tüketici için uygun olup olmadığını:

  • Kredi faiz oranı
  • Kredi taksit sayısı
  • Kredi sigortası
  • Kredi toplam maliyeti
  • Kredi geri ödeme periyodu

Değişkenleri değerlendirerek kredinin tüketici için uygun olup olmadığı belirlenebilmektedir. Bankadan bankaya değişmesiyle beraber tüketiciden tüketiciye de söz konusu değişkenlerin farklılık gösterebildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kredi Uygunluğunun Belirlenmesi

Kredi, tüketicilerin farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak bankalar tarafından sunulan finansman kaynağını ifade etmektedir. Her tüketici ihtiyacı olan finansman tutarını bankaya ileterek kendisine finansman kaynağının sunulmasını talep edebilmektedir.

Hangi Kredi Sizin İçin Uygun
Hangi Kredi Sizin İçin Uygundur

Bankaların tüketici ihtiyaçlarına yönelik sunmuş olduğu kredi ürünlerinin her tüketici için aynı uygunlukta olduğu söylenemez. Bu sebeple tüketici tarafından bankalara başvuru yaparken kredinin kendisi için uygunluğunu belirlemesi gerekir.

İhtiyaca Uygun Kredi

Kredinin tüketici tarafından kullanılma amacı hiç şüphesiz ihtiyaca yönelik olmasıdır. Bu açıdan kredi ürünü kullanmayı düşünen her tüketicinin ilk olarak ihtiyacını tanımlaması ve bu tanımlamaya bağlı finansman tutarının belirlenmesi gerekir.

Bu belirleme hangi kredi sizin için uygundur? Sorusu ihtiyaç sahibi tüketici tarafından cevap bulacaktır. İhtiyaca uygun krediye örnek olması açısından konut almak isteyen tüketicinin konut kredisi ürününe, araç almak isteyen tüketicinin araç kredisine başvurması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İhtiyaç Duyulan Finansman Tutarının Belirlenmesi

Tüketicilerin ev, araba dışında ihtiyaç duyduğu finansman tutarının belirlenmesi ek harcama ve masraf durumunu ortadan kaldıracaktır. Bunun için tüketici, borç kapatma veya nakit ihtiyaç durumunu en net rakamlarla belirlemesi gerekir. Örnek vermek gerekirse 10.000 TL nakit borcu olan bir tüketicinin 10.000 TL limitinin üstünde kredi kullanması yanlış bir tercih olacaktır. Bu durum kullanılacak her kredi ürününün doğrudan ihtiyacı karşılayacak limitlerle sınırlı tutulması sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*