En İyi Kripto Borsaları

İnsanlar kripto para ticareti yapmaya başlamadan önce en iyi kripto borsaları nelerdir diye internet üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Çünkü kripto paraların günümüzde bu kadar gündemde yer kapladığı düşünüldüğünde, bu paralar ile işlem yapılacak merkezlerin olması gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Günümüzde kripto paraların ve token sayısının artması sonucu, kripto para borsalarının da müşterilerine sundukları hizmetlerde önem kazanmaktadır.

Bu borsalar, kripto paralar ile satın alma, satma, bir başkası ile takas, geleneksel para birimine dönüştürme ya da başka bir sanal para birimine dönüştürme gibi işlemlerin yapıldığı yerdir. Kripto para piyasası için vazgeçilmez yerler olan borsalar, kripto paralara kullanım yolu sunmakta ve talep artırıcı temel bir bileşen olmaktadır. Kullanıcılar bu borsalar sayesinde nakit para, kredi veya banka kartı ya da diğer kripto para birimleri satın alma işlemi yapmaktadır.

Kullanıcılar kripto para borsasını seçerken, borsaların pratikliğini, dönemsel olarak sundukları coinleri, kullanım alanları gibi faktörleri göz önünde tutmaktadır.

Bu sektöre yeni başlayacak olanların kripto para borsalarını seçerken, çok dikkatli olmaları ve iyi araştırma içinde olmaları gerekmektedir. Çünkü son zamanlarda birçok borsa hakkında hacklenme, sahtekârlık ve başarısızlık gibi haberler ön plana çıkmaktadır.

Kripto Borsasını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto borsası seçerken acele etmeden araştırma yaparak seçme fayda sağlamaktadır.

  • Güvenlik
  • Kayıt ve Onaylama Koşulları
  • Komisyon Ücretleri
  • Günlük İşlem Hacmi
  • Coğrafi Konumu ve bununla birlikte Avantajlar/kısıtlamalar
  • Alım Satım Limitleri
İlginizi Çekebilir  Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır

Kripto borsası seçerken araştırılması gereken konular bu şekilde sıralanmaktadır. Günümüzde kullanıcıların en çok tercih ettiği beş borsa ise şu şekilde açıklanmaktadır.

Cryptopıa

Cryptopıa Yeni Zelanda merkezli bir borsa olup, en önemli özelliği çokça bilinmeyen alt coinlerin listelenmesidir. Kullanıcılar P2P sistemi ile hemen her şeyi kripto para ile satın alabilmektedir. Ayrıca borsanın çok çeşitli ürün portföyü ve sunduğu özel hizmetler burayı cazip kılmaktadır.

En İyi Kripto Borsaları
En İyi Kripto Borsaları

Borsanın kayıt sisteminin de çok kolay olması kullanıcıların tercih sebebi olmaktadır. Dünyanın her yerinden Cryptopıa’ya üye olunabilmekte ve işlem yapılabilmektedir. Ancak borsanın en büyük dezavantajı ise, sadece devlet para birimi olan Yeni Zelanda dolarını kullanmasıdır. Aynı zamanda komisyon fiyatlarını düşük tutmakta ve belli işlem hacmine ulaşan kullanıcılarına da özel ödüller vermektedir.

Coinbase

Yaklaşık otuz ülkede faaliyet gösteren Coinbase kripto para borsasının en güvenilir borsasıdır. Coinbase sadece borsa görevi yapmamakta sürekli çevrim içi olması sebebi ile yüksek güvenlik standartları ile ön plana çıkmaktadır. Sistemdeki her kripto parayı sigortalamakta, sade, anlaşılır, kullanımı kolay bir borsadır ve tüm dünyaya hitap etmektedir.

Diğer borsalara göre daha ucuz komisyon ücretleri almaktadır. Coinbase’in sektörde avantajlı olmasını sağlayan etkenlerden biri de kullanıcılarının kredi kartı veya banka kartı ile kripto para alabiliyor olmalarıdır.

Dezavantajları arasında kullanıcının hesaplarını dondurma veya iptal etme yetkisinin olmasıdır. Çok kullanılan bir borsa olduğu için üye sayısının artması sonucu müşteri hizmetleri hizmeti eskisi kadar iyi olmadığı bilinmektedir. Bu şikâyetlerin farkında olan borsa müşteri hizmetleri bölümüne yeni elemanlar alarak sorunun giderilmesi hakkında çalışmalar yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Forex Analizlerini Takip Etmek Ne İşe Yarar?

Faturaya Kredi

KuCoin

Kripto para piyasasında yeni kurulan ve kısa sürede kendini kanıtlamayı başaran bir borsadır. Kaliteli bir platforma sahip olan borsa kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Borsanın temel amacı olan çok düşük komisyon ücretleri almak ve bunu da yapmaktadırlar.

Aynı zamanda kullanıcıları kar ortağı gibi göstermeleri de ayrı bir avantaj olmaktadır. Güvenlik ve müşteri hizmetleri konusunda çok başarılı bir borsanın, referans özellikleri de bulunmaktadır. Dezavantajları arasında en önemlisi ise, geleneksel para birimleri ile yatırım almaması gösterilmektedir.

Bittrex

2014 yılında kurulan borsa, sunduğu yüksek kalite ve tamamen ABD kanunlarınca düzenlenmesi ve ona tabi olması bu günkü popülaritesine ulaşmasındaki en önemli faktör olarak değerlendirilmektedir.

Diğer borsaların aksine kaydolma süresinde kullanıcılardan kimlik bilgisi ve özel bilgiler isteyen borsa, bu özelliği ile işlemlerin daha hızlı sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bu durmda müşteri memnuniyetini artırmaktadır.

Çift taraflı doğrulama sistemini kullanan Bittrex, oldukça güvenli bir borsa olarak karşımıza çıkmaktadır. Bünyesinde 190 adet kripto parayı bulundurmaktadır. Bittrex’ de KuCoşn gibi geleneksel para birimleri ile yatırım yapılmasına izin vermemektedir.

Binance

2017 yılında kurulan ve kripto para borsaları arasında ilk sırada yer alan Binance, ilk başlarda çin merkezli iken yaşanan sorunlar sebebi ile merkezini Malta’ya taşımıştır. Çift taraflı doğrulama sistemini kullanan çok güvenli bir borsadır.

İlginizi Çekebilir  Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Birçok coini bünyesinde bulundurmasının yanı sıra sistemik özelliği ile 1.4 milyon isteğe yanıt verebilen bir hıza sahiptir. Diğer rakiplerinden farklı olarak öne çıkmasını sağlayan özelliklerinden biri de mobil uygulamasının olmasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*