Gazi Çocuklarına Eğitim Bursu Var Mı?

Vatan uğruna canlarını hiçe sayarak devlet topraklarını korumak için canla başla görev yapan ve bu görev uğruna yaralanarak Gazilik unvanını alarak hayatlarının geri kalan kısmını bu şekilde geçiren kolluk kuvvetlerimiz ile görev yapan polis, asker çocuklarının eğitimi için bazı haklar tanınmıştır. Bu haklardan biri ise eğitim bursu yer almaktadır. Gazi çocuklarına az da olsa katkı sağlamak eğitim ve yaşamları boyunca masraflarının bir kısmını gidermek için verilen maddi yardımdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tarafından Yapılan Eğitim Yardımı

Emekli sandığı kanununa göre, harp malulleri çocuklarına ilköğretim öğrencileri, lise öğrencileri ve yüksek öğrenim öğrencileri için ayrı ayrı miktarlar belirlenerek gösterge rakamları kadar her ay eğitim ve öğretim yardımı yapılmakta olup, yapılan yardımlar yıl içinde bir kez olmak üzere belirli tarihler arasında müracaat etmeleri halinde toptan ödenmektedir. Emekli sandığına gerekli müracaat yazı ile yapılmaktadır. Ödeme emri geldiği taktirde banka aracılığı ile ödemesi yapılmaktadır.

Yüksek Öğretim Kredi Ve Yurtlar Kurumu

Yüksek öğrenime devam eden öğrenciler için krediye başvurmaları halinde kredi verilmekte öncelik tanınmaktadır. Ayrıca kredi yurtlar kurumu sadece burs için değil yurt başvurularında da öncelik hakkı tanımakta. Başvuru sırasında gerekli formları doldurma işleminde sorulan bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi gereklidir.

Diğer Sosyal Yardımlar

Sosyal yardım kuruluşları aracılığı ile yapılan başvurular sonucunda gazi çocuklarına eğitimleri boyunca belirli kıstasları yerine getirmek kaydı ile öğrenim hayatları boyunca burs imkânı sağlanmaktadır. Konu ile alakalı birçok dernek kuruluşu da gazi çocuklarına maddi destek vermektedir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Yukarıda saydığım kurum ve sosyal yardım derneği haricinde başvuru yapmaları durumunda özel kuruluşlardan burs alabilirler. Kuruluş vereceği burs için uygun gördüğü takdirde gerekli eğitim yıllarında gazi çocukları için burs yardımı yapmakta. Bu konuda hassas bir devlet yapısına sahip olduğumuz için devlet gerek şehit yakınlarına gerekse gazi yakınlarına sadece burs değil birçok maddi imkan sağlanmaktadır.

Okul kayıt işlemi sırasında yapılan başvuruya istinaden devlet otomatik olarak başvuru yapan öğrencinin burs ücretini alacağı zaman anlaşmalı olduğu banka hesabına yatırmakta ve bunu burs sahibi T.C. kimlik numarası ile çekim işlemi yapabilmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*