Size Kredi Çıkmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Nakit ihtiyacının doğduğu dönemlerde bankadan kredi talebinde bulunarak nakit sorunlarına çözüm bulunur. Bankacılık sektörünün sattığı ürünler içinde üst sıralarda yer alan krediler bir çok insanın zor zamanlarında yardımcısı olmaktadır. Türkiye’de kredi sistemi bankaların ortak kredi derecelendirme ağı ile işletilmektedir. Her bankanın kendine ait kredi fırsatları bulunsa da kredi verme aşamasına kredi notu değerlendirmesini bankalar ortak bir bilgi havuzundan yaparlar. Kredi çıkmıyor tabirinin genelde en büyük sebeplerinden biri de bu kredi değerlendirme neticesinin olumsuzlukla sonuçlanmasıdır. Kredi notu değerlendirmesinin içeriğinde bir çok kriter bulunuyor ve bu değerlendirme belli puan aralıklarına göre müşterinin kredi risk oranını ortaya kokuyor. Peki, Size Kredi Çıkmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Kredi Notu Değerlendirmesi Hangi Kriterler İle Yapılmaktadır?

Size Kredi Çıkmıyorsa Ne Yapmalısınız?
Size Kredi Çıkmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Kredi notu değerlendirmesinin içinde banka müşterisinin yaşı, geliri, kaç yıldır sigortalı olduğu ve sigortasında ki kesintiler, hastalıkları, taşınır-taşınmaz varlıkları, ek gelirleri gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. Bankalar için kredi notu değerlendirmesi oluşturan Findeks firması daha bir çok unsuru göz önünde bulundurarak kişilere bağlı kredi risk oranını oluşturur. Bir kişinin düzenli maaşı ve düzgün bir sicili olmasına rağmen kredi çıkmıyor ise bunun birden fazla sebebi olabilir. En önemlisi de bankalar ile çalışıyor ise aldığı ürünlerin geri ödemesinde gecikme ya da hiç ödememe olmuş olabilir ya da daha önce hiç bir banka ile çalışmamıştır ve sistem kişiyi değerlendirecek veri girişine sahip değildir.

İlginizi Çekebilir  Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi Notu Puan Aralıkları

Kredi notları dört farklı kategoride ifade edilmektedir.

1-Orta riskli: 700 ile 1099 arası puana sahip kişiler

2-Az Riskli: 1100 ile 1499 arası puana sahip kişiler

3-İyi: 1500 ile 1699 arası puana sahip kişiler

4-Çok iyi: 1700 ile 1900 arası puana sahip kişiler

Belirtilen puan aralıklarına göre kredi alma yüzdesi değişmektedir. Orta riskli kişilerin kredi alma ihtimalleri düşüktür. Az riskli kişilerin ise gelirlerine bağlı bir kredi alma ihtimali olmaktadır. İyi ve çok iyi kategorisindeki kişiler rahatlıkla kredi alabilirler. Bir kişiye kredi çıkmıyor ise sebebi rota riskli olarak değerlendirilen alanda olmasındandır.

Kredi Notunu Yükselmek Mümkün mü?

Kredi notu yükseltmek için kişiler bankaların kullandıkları ürünleri olan kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin son ödeme günlerini geçirmeden ödeme yapmamalılar. Kişi daha önce hiç kredi kartı kullanmamış ise alıştığı bankasından bir kredi kartı talebinde bulunarak bir süre bunu kullanabilir bu da kredi notunu yükseltecektir.

 

Facebook Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*