Kredi Notu nuz Yüzünden Kredi Çıkmıyorsa Yapmanız Gerekenler

Kredi notu, bankaların kredi kullandırma konusundaki en temel şartlarından birisidir. Kredi notu belirli seviyenin altında olan kişilerin bankalardan kredi çekebilmesi bir hayli zor olacaktır. Kredi notu dolayısıyla kredi çıkmıyor diye soran kişilerin, alternatif olarak uygulayabileceği çeşitli yollar mevcuttur. Peki, Kredi Notu nuz Yüzünden Kredi Çıkmıyorsa Yapmanız Gerekenler

Faturaya Kredi

İpotekli Kredi Başvurusu

Kredi notu istenen seviyede olmayan kişiler, geri ödemede güvensiz görüldüğü için kredi çekemez. Bu durumda bankaya bir geri ödeme teminatı sunarak kredi çekebilirsiniz. Üzerinize kayıtlı olan herhangi bir mülkü, bankaya ipotek ettirerek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru türünde bankalar kredi taksitlerini ödemeseniz bile, borcun tutarını ipotek edilen mal üzerinden temin eder. Yani geri ödeme riski tamamen ortadan kalkmış olur. Bu bakımdan üzerinize kayıtlı olan ev, arsa ya da araç gibi malları bankaya ipotek ettirerek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda kredi notunuzun düşük olması ikinci planda kalacaktır.

Kefilli Kredi Başvurusu

Riskli seviyelerde bir kredi puanına sahip olduğu için kredi çıkmıyor diyen banka müşterileri, kefilli kredi başvurularını da deneyebilir. Bu başvuru türünde, size yakın olan bir kişiyi bankaya kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. Tıpkı ipotekli başvurularda olduğu gibi bu başvuru türünde de borcu ödemediğiniz zaman, kefil olan kişiden kredinin tutarı tahsil edilir. Yani geri ödeme riski yine ortadan kalkmış olacaktır. Ancak bu aşamada kefil olacak kişinin düzenli bir gelirinin olması ve kredi notunun belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi
Kredi Notu
Kredi Notu

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Düşük olan kredi notunu belirli işlemler uygulayarak tekrardan yükseltebilir ve bankalardan rahatça kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin öncelikle bankalara olan tüm borçlarını sıfırlaması gerekiyor. Bunun için borç yapılandırmasından ya da borç kapatma kredilerinden faydalanabilirsiniz. Tüm borçları kapattıktan sonra özellikle bankalardan kredi kartı alarak aylık belirli alışverişler yapabilir ve borç ödeme günlerinde bankaya düzenli ödeme yapabilirsiniz. Aynı şekilde düşük tutarlardaki kredilere başvurarak aylık vadeleri aksatmadan ödeyebilirsiniz. Bu durumda belirli bir süre içerisinde kredi notunuz tekrardan istenen seviyelere ulaşır ve böylece kredi kullanabilirsiniz.

Kredi çekerken kefil gerekiyor mu?

Facebook Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*