Kredi Kartı İle SGK Ödeme

SGK

İnternetin hayatlarımızda vazgeçilmez bir iletişim aracı olarak yer almaya başlamasından itibaren yapılan birçok işlem de daha pratik ve hızlı bir hale gelmiştir. Elektrik, telefon, su gibi faturaların ödemeleri, bankacılık işlemlerinin kolaylıkla internet üzerinden gerçekleştirilebilmesi insanların şubelere gitmeden işlemlerini yapabilmelerine olanak tanımıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerinin de artık internet üzerinden kredi kartları aracılığıyla kredi kartı ile SGK Ödeme ismiyle yapılabilmesinin mümkün hale gelmesiyle bankalarda sıra bekleme devri kapanmış oluyor.

Faturaya Kredi

Kredi Kartı İle SGK Ödeme İşlemlerinin Yapılması

SGK prim ödemelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürürlüğe konulan işlemleriyle birlikte insanlar artık SGK prim borçlarını kredi kartı ile SGK Ödeme aracılığıyla internet üzerinden gerçekleştirebilecekler. Telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden kullandığınız kredi kartına ulaşım sağladığınız taktirde SGK prim borçlarınızın ödemelerini kolaylıkla yapabileceksiniz. Bu bankacılık işlemi vatandaşlara bankalarda sıra beklemeden hızlıca işlemlerini online bankacılık araçları aracılığıyla yapabilme imkanı sağlıyor.

SGK Prim Ödemelerinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

SGK prim ödemelerini yapabileceğiniz aslında birçok ödeme kanalı mevcuttur. Bunun için ilgili bankalara başvurabilirsiniz, Sosyal Güvenlik Kurumunun bağlı olduğu E-devlet üzerinden borç sorgulama ve borç ödeme işlemleri yapılabilir, PTT aracılığıyla SGK prim borcu ödemeleri kabul edilebilir. SGK prim borcunu öderken banka şubelerini tercih eden vatandaşlar Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası veya Finansbank aracılığıyla bu işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca ilgili bankaların ATM noktalarından da bu işlemi gerçekleştirebilmek mümkün. Kredi kartı ile SGK Ödeme işlemlerine geçmeden önce, ilgili bankaların şubeleri veya ATM noktaları aracılığıyla SGK prim ödemelerinin nasıl yapıldığına değinebiliriz.

Banka Şubelerinden SGK Prim Ödemelerini Yapmak

İlgili bankalar aracılığıyla banka şubelerinden SGK prim ödemelerini yapabileceğiniz gibi, kredi kartı ile SGK Ödeme işlemlerinizde de bu bankaları kullanabiliyorsunuz. Öncelikle banka şubeleri ve ATM noktaları aracılığıyla yapacağınız işlemlerde izlemeniz gereken adımlar oldukça kolay. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası veya Finansbank şubelerine kimliğinizle başvurduğunuz zaman SGK prim borcunuzun ödemesini veznelere dakikalar içerisinde yapabiliyorsunuz. Bu bankaların ATM noktaları aracılığıyla ise menüden SGK prim ödemeleri seçeneğiyle birlikte borcunuzu hemen görüntüleyebiliyor ve ödemelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir  Gazi Çocuklarına Eğitim Bursu Var Mı?

Kredi Kartlarıyla İnternet Üzerinde Ödemelerin Yapılması Kolaylığı

Kredi kartınızla birlikte SGK prim ödemelerinizi yapabildiğiniz kredi kartı ile SGK Ödeme işlemlerinde tercih edeceğiniz internet kanalı E-Devlet sistemi olacaktır. E-devlet aracılığıyla SGK prim ödemeleriniz kredi kartlarından kabul ediliyor ve ayrıca bu sistem üzerinde borç sorgulaması da yapabiliyorsunuz.

E-devlet sisteminde işlem yapabilmeniz için öncelikle bu sistemde üyeliğinizin olması gerekiyor. PTT şubelerine bir miktar para ödeyerek E-devlet şifrenizi hemen alabilir ve kredi kartı ile Ödeme işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Kredi Kartı İle SGK Ödeme

E-devlet Aracılığıyla Kredi Kartınızı Kullanarak SGK Prim Borcunuzu Ödeyin

E-devlet şifrenizi PTT şubeleri aracılığıyla temin etmenizin ardından kredi kartı ile SGK Ödeme işlemleri aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için öncelikle bilgilerinizle ve sağladığınız şifrenizle birlikte E-devlet sistemine giriş yapın. Giriş esnasında TC. Kimlik numaranızın da isteneceğini unutmayın. Giriş yaptığınız sayfada SGK Ödeme işlemlerine devam edebilmeniz için öncelikle hizmetler bölümü içerisinden SGK işlemleri kısmına geçin. Daha sonra da yapacağınız prim ödemesi şeklini belirleyin. Bu aşamada SGK prim borcu ödemesi seçeneğiyle işlemlere ilerlemeniz gerekiyor. Gelen ekranda SGK Ödeme işlemlerinizde kredi kartı bilgileriniz istenecektir. Kredi kartınızın bilgilerini sisteme girdikten sonra işleme onay vermeniz istenecektir. İşlemi onayladığınız zaman kredi kartı ile SGK Ödeme işleminiz E-devlet sistemi üzerinde gerçekleşecektir.

SGK Prim Ödemelerini Kredi Kartınızla SGK Resmi Sitesinden Yapmak

SGK prim ödemelerinizi yapabileceğiniz tek sistem E-devlet ile sınırlı kalmıyor. İşlemlerinizi ayrıca SGK resmi sitesi aracılığıyla da gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için SGK sitesinin online tahsilat bölümüne ulaşmalısınız. Bu aşamada yine sizden TC. kimli numarası bilginiz ve E-devlet şifreniz istenecektir. Bilgi girişinizi yapın ve gelen ekranda ödemesini yapacağınız prim türünü seçin. Sigorta sicil numaranızı bu aşamada yazdıktan sonra borç türünüzü belirleyin. SGK prim borcunuzu ödeyeceğiniz için bu seçeneği belirlemelisiniz. Tahsil edilecek olan tutar da girildikten sonra SGK Ödeme işleminiz için kredi kartı ödemesini belirleyin. Kredi kartınızla ilgili bilgileri girdikten sonra işleme onay verin. Ödemenizin yapılmasının ardından kredi kartı ile SGK Ödeme işleminizden dekont almak istiyorsanız ‘Dekont’ başlıklı butona tıklayarak ilgili sayfaya yönlendirilebilirsinizi.

İlginizi Çekebilir  Anında Kredi Nasıl Alınır?

SGK Prim Ödemelerini Kredi Kartı Aracılığıyla Kimler Yapabiliyor?

Sigorta hizmetlerinden faydalanmaya devam etmek isteyen vatandaşların SGK prim borçlarına dair ödemeleri düzenli olarak gerçekleştirmeleri gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşlara sağladığı kolaylıklar sayesinde internet aracılığıyla SGK Ödeme işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Kamu personeli veya fabrika işçilerinin ödemeleri bağlı oldukları kurumlar tarafından gerçekleştirilir, fakat SGK prim borcu ödemelerini kendisi yapan vatandaşlar E-devlet veya SGK sistemleri üzerinden kredi kartı ile SGK Ödeme işlemlerini bireysel olarak gerçekleştirebilirler.

SGK Prim Ödemeleri Hangi Borçları Kapsıyor?

SGK prim borçlarını işverenlerin ödemeleri durumunda bu borçların kapsadığı iş veren borçları arasında;

*İcra toplam, taksit, taksit peşinatı ve icraya ulaşan borçların tahsilatları,

*6736, 6552, 6111 ve 7020 sayılı yapılandırma borçları,

*Cari dönem primlerine dair borçlar,

*Geçmiş dönemlerin prim borçları bu iş veren SGK prim borçlarının kapsamına giriyor.

Kredi Kartınızla Hangi Vergi Borçlarının Ödemesini Yapabilirsiniz?

Kredi kartlarının kullanımları bu kadar yaygınken, kredi kartı kullanıcısı olmayan çok az insan kaldı. Bu nedenle ödemeler konusunda en çok kullanılan araç da kredi kartı haline geldi. Kredi kartıyla online ortamlarda da ödeme yapabiliyor olmak, insanların bu ödeme aracını daha sık kullanmasına zemin hazırlamıştır. SGK prim borçlarının kredi kartı ile SGK Ödeme işlemleriyle yapılması da büyük bir kolaylık sağlamış oldu. Kredi kartınızla yapabileceğiniz diğer vergi borcu ödemelerini de sıralayacak olursak eğer; faturalar, motorlu araçların ilgili vergilerine dair ödemeler, emlak borçları, konut vergileri, gelir idaresine yapılan bütün ödemeler olarak belirlenebilirler. Kısaca söylemek gerekirse, E-devlet sistemi aracılığıyla yapabileceğiniz bütün prim ve vergi borcu ödemelerinizi kredi kartınız aracılığıyla yapabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir  Forex Eğitimi Nasıl Alınmalıdır?

SGK Prim Borcunuzu Öderken Hangi Bankaların Kredi Kartlarını Kullanabilirsiniz?

SGK prim borcu ödemelerinizi kredi kartı aracılığıyla yaptığınız zaman Türkiye’de hizmette bulunan hemen hemen her bankanın kredi kartını kullanabilme imkanınız bulunuyor. Toplamda 13 bankanı kredi kartının ödemelerinin kabul edildiği kredi kartı ile SGK Ödeme işlemleriniz için; Akbank, Ziraat Bankası, Albaraka Türk, Denizbank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Halkbank, Vakıfbank, HSBC, TTKB Bankası ve İNG Bank kredi kartlarını kullanabiliyorsunuz.

İlgili bu bankaların kredi kartlarıyla E-devlet üzerinden yapabileceğiniz ayrıca Bağ-Kur ödemeleri, sigorta borçları, topluluk sigorta borçları, geçmiş dönemlere ait icra ve borç dosyaları, tarım borçları gibi ödemelerin yapılabilmesi de mümkün hale geliyor. Bütün kredi kartıyla prim ödemeleri işlemleriniz için E-devlet veya SGK resmi sitelerini ziyaret ederek ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Facebook sayfamızı takip edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*