Kredi Çekerken Kefil Gerekiyor Mu? En Fazla Kaç Ay Vade Olur?

kredi kefil
kredi kefil

Bankalar nakit ihtiyaçlarımız olduğunda bize kredi hizmeti sağlıyor. Öncelikle kredi çekeceğimiz miktarı belirleyerek bankaların faiz oranlarını araştırıyoruz. Kredi çekerken kefil gerekirmi sorularınıza yanıt bulmaya çalışıyoruz. En uygun faiz oranı olan bankayı bularak kredi başvurumuzu gerçekleştiriyoruz. Bankalara kredi başvurusu yaptığımızda bizden birkaç belge istiyor. Belgeler ile beraber sistemde ki kredi notumuzu değerlendiriyor. Kredi notumuz düşük ise bankaların onay verme ihtimali çok azdır. Bu gibi durumlarda bankalar sizden kefil isteyebiliyor. Fakat düzenli ödeme yaparak kredi notunuzu yüksek tuttuysanız bankalar sizden kefil istemiyor. Sadece kredi notunuzun düşük olması ve sınırda olması durumunda bankalar sizden kefil istiyor.

Kefil sistemi Nasıl Çalışır?

Bankalar kredi çekerken kefillerin bazı özelliklere sahip olmasını istiyor. Gösterilecek olan kefil veya kefillerin kredi notu yüksek olması gerekiyor. Kefilin bankalarla ile ilgili hiçbir sorunu bulunmaması gerekiyor. Çünkü bankalar verdiği krediyi geri alabilmek için işini sağlama almak istiyor. Bu yüzden ödemelerini düzenli yapan bir kişiyi kefil olarak kabul ediyor. Banka kefile güvenerek size krediyi veriyor. Hem krediyi çeken hem de kefil olacak kişi geri ödeme yaparken sorumlu tutuluyor. Çünkü yapılan kredi sözleşmesine kefil ile krediyi çeken kişi imza atıyor. Tabi ki kefil olacak kişinin bu tür bilgilerden haberi olması gerekiyor. Çünkü geri ödemede yaşanacak sorunlarda kefil olacak kişi de etkileniyor.

İlginizi Çekebilir  İpotekli Eve Kredi Nasıl Çıkar?

Kredi Ödenmezse Kefile Ne olur?

Banka kredi çekerken kefil alarak ihtiyacınızı karşılıyor. Fakat hazırlanan geri ödeme tarihlerine göre ödemeler düzenli olarak yapılmazsa büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Banka ilk olarak krediyi çeken kişi ile iletişime geçer. Krediyi ödemesi için bir süre belirleyerek müşteriye bilgi verir. Bu süre zarfında eğer bankaya ödeme yapılmazsa, banka bu sefer kefile ulaşarak bu durum hakkında bilgi verir. Krediyi çeken kişinin gününde krediyi ödemediğini ve verdikleri süre içinde ödenmediği taktirde yasal işlemlerin başlatacağını bildirir. Bu durumda krediyi çeken ile kefil aynı kefede bulunuyor. Çünkü bankalar krediyi çeken kişiden tahsilat yapamazsa sorumlu olarak kefili görüyor ve tahsilatı kefilden sağlıyor. Krediyi kefile güvenerek verdiği için, kefilden ödeme almanın daha kolay olacağını düşünüyor.

Maddi bir sıkıntı ya da anlık nakit ihtiyacını karşılamak için bireyler bankalardan kredi almayı tercih ediyorlar. İhtiyaç kredisi adı verilen ve diğer kredi türlerine göre daha kısa sürede çıkan bu nakit para, bireylerin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı oluyor. 48 aylık vade süresi ile çekilebilecek olan ihtiyaç kredileri banka kurumlarında değişkenlik gösterebiliyor.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Türkiye’nin en köklü banka kurumlarından bir tanesi olan Ziraat Bankası, 48 ay vadeli ihtiyaç kredisini müşterilerine sunuyor. Banka üzerinden 48 ay vade süresi ile kredi çekmek isteyen kişiler %1.11 faiz oranı ile beraber istedikleri rakamda kredi çekebiliyorlar. Örneğin bu rakam 20 bin TL olarak farz edilir ise 48 ay vade süresinde toplamda 7.198 TL faiz ödemesi yapılmış oluyor. Bu rakamlardan hesap edildiğinde kredinin aylık taksit ödemesi ise 566 TL civarında oluyor.

İlginizi Çekebilir  Kredi Çektiğiniz Zaman Anında Para Alabilir misiniz?

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi

Türkiye’nin bankacılık alanında hizmet veren önemli kurumlarından bir tanesi Garanti Bankası dır. İhtiyaç kredisi kapsamında 48 ay vade süresini müşterilerinin hizmetine sunuyor. 48 ay vade süresi üzerinden kredi çekmek isteyen bir çok kişinin tercihi olan bu banka, %1.39 faiz oranı üzerinden kredi veriyor. Örneğin 20 bin TL değerinde bir ihtiyaç kredisi Garanti Bankası’ndan çekilirse, toplamda 9.221 TL faiz ödemesi yapılmış olunuyor. Garanti Bankası’nın sunmuş olduğu avantajlı krediden yararlanan kişi, aylık olarak 608 TL civarında taksit ödemesi yapıyor.

Vakıfbank İhtiyaç Kredisi

48 ay vade süresi ile ihtiyaç kredisi çekilebilecek bankalardan biri de Vakıfbank. Yasal düzenleme ile beraber ilk olarak 48 aylık vade süresi hizmetini sunan bu banka, %1.20 faiz oranı üzerinden kredi veriyor. Bireylerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tercih ettikleri Vakıfbank, devlet destekli olarak çalışıyor. Bu bankanın yanı sıra 48 ay vade süresi ile ihtiyaç kredisi alınabilecek diğer banka kuruluşları arasında Halkbank ve Türkiye İş Bankası da yer alıyor. Halbank %1.15 faiz oranı ile Türkiye İş Bankası ise %1.24 faiz oranı ile müşterilerine kredi sunuyor.

Facebook sayfamızı takip edin.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*