Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler

Kredi almak ve bunu ihtiyacınız için kullanmak sıklıkla tercih edilen yollardan bir tanesidir. Kredi almak için ise bir takım şartları yerine getirmek ve belgeleri sunmak gerekir. Kredinizin onaylanması için bu işlem adımlarını sorunsuz bir şekilde takip etmelisiniz. Kredi başvurusunda istenen belgeler önemli olup unutulmaması gereken detaylar içerir. Bankalar onay verirken değerlendirme yapmak zorundadır. Bunun için ise gerekli olan belgelere bakarlar. Belgelerin eksiksiz olması işlemlerin daha hızlı ilerlemesi anlamına geleceğinden dolayı üzerinde titizlikle durulur. İhtiyaç, konut veya araç kredisi gibi birbirinden farklı isimleri olan kredilerin genelde istenen belgeler açısından küçük farklılıklar haricinde farkı bulunmaz.

Neler İstenir?

Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler
Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler

İlk olarak kredi almak için istenen belgelerin başında kimlik detaylarınızı içeren belgeler gelir. Kimliğinizin fotokopisi yeterli olacaktır. Kimlik yerine ehliyet veya diğer resmi belgeler geçerli olmaz. Ek olarak bankaların en çok görmek istedikleri belgeler arasında gelir durumunuzu aktaran belgeler gelir. Bu belgelerin en başında çalışan olmanız halinde SGK dökümleriniz ve çalıştığınız kurumun resmi belgeleri gelir. Emekli olmanız durumunda kurumunuzda aldığınız yazı ve emekli aylık bilgisi gelir. Bunların büyük çoğunluğu artık e-devlet kanalı ile çözülmektedir. En önemli olan detaylar bunlardır. Ardından kredi notunuza bakılması ve merkezden onay alınması gelir.

Belgelerin İncelenmesi

Teslim ettiğiniz belgelere ek olarak bazen birkaç belge daha istenmesi söz konusu olabilir. Bunun nedeni temelde başvurduğunuz kredinin türünden kaynaklanabilir. Kredinizin onayı için bankanın merkez yönetimi bazı bilgilere daha ihtiyaç duyabilir. Bunları da tamamladıktan sonra miktarı yüksek olan oranlar için bankanın belgeleri incelemesi beklenir. İnceleme sonucunda ise bankadan olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkacaktır. Belgelerde aslında görülmek istenen başvuru sahibine verilen kredinin ne oranda risk getirdiğini ve ödeme gücünün olup olmadığını anlamaktır.

İlginizi Çekebilir  Vodafone Kredi

Onay Almanız ve Belgeler

Belgeleriniz incelendikten sonra onay almanız için bankanın risk oranını düşük görmesi gerekir. Ev için krediye başvurduğunuz da ise bankanın evi uzman gözünden değerlendirmesi beklenir. İşlemler tamamlandıktan ve bu incelemeler de bittikten sonra onay veya ret hakkında size bilgi verilir.

Facebook sayfamızı takip edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*