Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kredi almak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için finans kurumlarına gitmek her zaman en çok akla gelen durumlardan bir tanesidir. Kredi başvurusu yapmak ile başlayan süreç kredinizin onayı veya reddi ile sonuçlanır. Bunun için kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak dikkatli olmanız gereken hususların da ortaya çıkmasına olanak tanır. Bu sayede daha kolay bir şekilde kredi başvurusu takip etmeniz söz konusu olur. Kredi başvurusunda bankaların en çok değerlendirmeye aldıkları noktaların başında ise geri ödeme durumunuzun olup olmadığı gelir. Kredi başvurularından önce bir takım durumlara hakim olmak kredi alma sürecinizi de olumlu etkiler.

Kredi Notunuz

Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bankalar ile olan ilişkilerinizden doğan tüm işlemleri yönetme yeteneğiniz bankacılık sektöründe kredi notu olarak adlandırılır. Kredi notunuzu tüm bankacılık işlemleriniz oluşturur. Kredi için başvurduğunuz banka sizin ilk olarak kredi notunuza bakacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması size verilen kredinin ödenmesinde herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelir. Riskiniz düşüktür. Ama geçmişte olumsuz bankacılık işlemlerinde bulunan bir tüketicinin riski oldukça yüksek olacaktır. Ödeme sorunu yaşanması durumu fazla ihtimal olacağından kredi onayınızda sorun olabilir.

Ödeme Durumunuz

Bankaya kredi için başvurduğunuzda sizden talep edilecek tüm belgeler kredi onayından sonra ödemeleri düzenli bir şekilde yapıp yapmadığınızla alakalı olacaktır. Ödemeler için düzenli bir gelirinizi olmaması halinde kredi almanız son derece zordur. Herhangi bir mal varlığın hipotek ettikten sonra krediniz için onay alınması söz konusu olabilir. Kredi notunuz ve ödeme durumunuz birbirini dengelemelidir. Kredi notunuzun yüksek olması için bankaya olan ödemelerinizin düzenli ve zamanında olması önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Banka Harici Nereden Kredi Alabilirsiniz?

Kredi Masrafları

Kredi için başvuruda bulunmadan önce kredi masraflarından da haberdar olmanız önemlidir. Kredi çekmek için başvurudan sonra bir takım masrafların çıkması onayla birlikte ortaya çıkar. Dosya masrafı, ekspertiz gideri veya çeşitli sigortalardan doğan masraflar da kredi tutarınızın üzerine eklendikten sonra çekilecek olan rakam hesaplanmalıdır. Bu sayede daha kolay doğru bir hesaplama yapılmış olur. Kredi alırken bu detaylara dikkat edilmelidir.

Facebook sayfamızı takip edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*