Kredi Almanız İçin Şartlar

İnsanlar yaşamlarının bazı dönemlerde maddi olarak zor durumda olduklarından veya nakit para bularak gayrimenkul sahibi olmak istemelerinden dolayı bankalardan bazı faiz oranları kredi çekme ihtiyacı duyarlar. Çekilen paranın miktarına göre aylık tutarlar ile çekilen paranın bankalara geri ödendiği bu sistemde bankalar parayı vermeden önce kişilerden bir takım unsurları taşımalarını isterler. Bankaların kendilerini güvene almak için zorunlu kıldığı bu şartlar yerine getirildiğinde ise banka krediyi kısa süre içerisinde kişilere tahsis edeceklerdir. Peki, Kredi Almanız İçin Şartlar nelerdir?

Bankalar Kredi Vermek İçin Hangi Şartları Sunarlar?

Kredi Almanız İçin Şartlar
Kredi Almanız İçin Şartlar

Bir kişi bankaya giderek kredi çekme talebinde bulunduğunda bankalar ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı ararlar. 18 yaşından büyük olma şartının da arandığı kredi taleplerinde kişinin gelir seviyesinin ne olduğu da bankalar içinde önemlidir. Çekilmek istenilen kredi türüne ve çekmek isteyen kişinin hangi işi yaptığına göre bu şartlar arasına farklı maddelerde girebilmektedir.

Kredi Talebi Neden Kabul Edilmez?

Kişi bankaya giderek talepte bulunduğu halde kredi çıkmıyor ise bunun farklı nedenleri vardır. Öncelikle bu durum kişinin kredi kartı veya başka nedenler ile bankalar ile daha önce sorun yaşaması kredi puanını düşürmüş olabilir. Bu durumun bir başka nedeni ise kişinin talep ettiği kredi türüne kişinin maaşın yeterli olmamasıdır. Bu iki neden değilse kişi banka tarafından istenilen evrakları eksik teslim ettiğinde veya sahte belgeler ile teslim ettiğinde de bankalardan kredi çıkmıyor. Bu gibi durumlarda bankalar kredi vermenin kendileri için risk oluşturacağı düşüncesi ile kişilerin taleplerini otomatik olarak reddetmektedirler.

İlginizi Çekebilir  Forex Eğitimi Nasıl Alınmalıdır?

Kredi Türleri ve Taksit Seçenekleri

Krediler kişiler tarafından ihtiyaçlara çekilmektedir. Bu kredi türleri arasında taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredi gibi türler oldukça fazla talep edilmektedir. Her banka tarafından farklı faiz oranları ile müşterilere sunulan bu kredi türlerinde ihtiyaç ve taşıt kredilerinde taksit seçeneği 36 aya kadar çıkarken söz konusu konut kredisi olduğunda bu durum 120 aya kadar yasal olarak kabul edilmektedir. Çekildikten sonra ödenmediği zaman yasal süreç işletilmek zorunda kalan bu kredi çeşitlerinde bankalar bazı dönemlerde yapılandırma yaparak müşterilerine ödeme kolaylıkları sağlamaktadırlar.

 

Facebook Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*