Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev almak ve yatırım yapmak sayısız insanın hayali olmasına karşılık genelde kredi alınmak durumunda kalınan bir olaydır. Kredi almak ev almak isteyenlerin bankalar aracılığı ile finansal destek alması anlamına gelir. Faiz karşılığında ev almak için gerekli olan paranın belli bir vade sonunda ödenmesidir. Ev kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı için birden fazla cevap verilebilir. Ev kredisine konu olan para genelde yüksek rakamlar olduğundan dolayı bir takım şartların yerine getirilmesine dikkat edilir. Ev sahibi olmak için alınması gereken rakam üzerinden bankaya başvuru yapmak ve ardından da onay almak için beklemek şarttır. Bunun için peşinatınızın da olması gerekir.

Faturaya Kredi

Peşinat Olması Şartı

Ev Kredisi Nasıl Alınır?
Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalardan ev kredisi almak için yasalar gereği %15 oranında peşinatınızın olması gerekir. Peşinatınızın olması bankadan alınacak olan rakamın daha düşük olmasına ve bankanın da daha az risk göze almasına neden olur. Bunun için peşinatsız ev sahibi olmak gibi bir durum yasal olarak söz konusu değildir. Peşinatınızın tamamlanmasından sonra bankaya kredi için başvuru yapmanız önerilir. Aksi durumda belli bir oran haricinde bankadan kredi almanız söz konusu olmaz.

Nasıl İşlem Yapılır?

Banka peşinatınızın olmasından sonra ilk olarak ödeme durumunuza bakar. Ödemeniz için gelir durumunuz bunu mümkün kılmalıdır. Ardından da kredi notunuz değerlendirilir. Kredi notunuzun yüksek olması ileride ödemelerde sorun yaşanma ihtimalinin az olması anlamına gelir. Bu kriterler değerlendirildikten ve işlem onaylandıktan sonra bir sonraki adım olan evin değerlendirilmesi gerekir. Evin krediye uygun olması, banka için gereken yasal şartları taşıması ve uzman tarafından bir değer oluşturulması gerekir. Bunlar değerlendirildikten sonra evinizi almak için tüm şartlar tamamlanış olur. Böylece sadece kredinizin onayı ve sunulması kalır.

İlginizi Çekebilir  İpotekli Eve Kredi Nasıl Çıkar?

Kredi Onayı

Krediniz onaylandıktan sonra hemen hesabınıza yasal işlemler sonucunda para aktarımı yapılır. Yapılan para aktarımı hemen para çekmenizi sağlar. Evinize ipotek koyulması da bir zorunluluktur. Çünkü banka tüm olasılıklara karşılık evinizin garanti altında olmasını amaçlar. Bu nedenle sigorta yapılması yoluna da başvurulur. Kredinizin miktarını masraflara göre hesaplamalısınız.

Facebook Sayfamıza Buradan Ulaşabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*