Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır

Bütün bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na bağlı olarak çalışırlar ve bu kurumun verdiği kararlara uymakla yükümlüdürler. Kısa adı BDDK olan bu kurum bütün kredi kartlarını aldığı bir karar ile internet alış verişlerine kapatmıştır. Açılması için bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Daha önceleri bankadan yeni bir kredi kartı alındığında açtırmaya gerek kalmadan internet alışverişlerinde kullanmak mümkündü. Şimdi ise yeni alınan tüm kredi kartları internetten yapılan alışverişlere kapalı olarak müşteriye teslim edilmektedir. Bu durumda müşterilerin merak ettiği soru: banka kartı internet alışverişlerine nasıl açılır?

Faturaya Kredi

Banka Kartlarını İnternet Alışverişine Açma

Kullanılan banka kartının internet alışverişlerine açılması için izlenebilecek 3 yol vardır. Bunlardan ilki; müşterisi olunan bankanın herhangi bir şubesine giderek durum hakkında talepte bulunmaktır. İlgili personel yardımcı olacak ve kredi kartını internet alışverişine açacaktır. Bir diğer yöntem ise telefon bankacılığı kullanan müşteriler içindir. Telefon bankacılığı şifresi ile kredi kartı internet alışverişine açılabilir. Telefon bankacılığı üyesi olmayanlar ise müşteri temsilcisini arayabilirler. İnternet Bankacılığı ya da telefon bankacılığı kullanmayan müşterilerin banka kartlarını internet alış verişlerine açmak için uygulayacakları bir diğer yöntem ise ilgili bankanın ATM’lerine gitmektir. İnternet alışverişine açılmak istenen kart ATM’ye sokulur ve gerekli menü adımları izlenerek işlem gerçekleştirilir.

Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır
Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır

Banka Kartlarını İnternet Alışverişlerine Kapatma

Son yıllarda hızla gelişen internet alışverişleri, kötü niyetli kullanıcıların faaliyete geçmesine sebep olmuştur. BDDK tarafından tüm banka kartlarının internet alışverişine kapatılma sebebinin güvenlik olduğu düşünülmektedir. Bu şekilde BDDK tedbir almış ve güvenlik önlemlerini arttırmıştır. Anlatılan adımlara göre kartın internet alışverişine açılması daha güvenliklidir. Banka kartının internet alışverişine açık ya da kapalı olması tamamen müşteri isteğine göre şekillenir. Yukarıda anlatılan yöntemler ile açık olan banka kartını internet alışverişlerine kapatmak da mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Kredinin En Kolay Yolu

Hangi Kartlar İnternet Alışverişine Açılıp Kapatılır

İnternetten hem hesap kartları hem kredi kartları ile işlem yapmak mümkündür. Birden fazla karta sahip olan kişinin tüm kartlarını internet alışverişine açtırmak gibi bir zorunluluğu yoktur. İstediği kartı internet alışverişine açıp istediğini kapalı tutabilir.

Facebook sayfamızı takip edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*